Strona 3 z 3 Wracając do głównej trasy na skrzyżowaniu za Makowicami skręcamy w stronę Boleścina. Z okolic wsi mamy wspaniały widok na Obniżenie Podsudeckie, Góry Sowie, Wałbrzyskie, Kamienne, a nawet Karkonosze. Dobrze widoczna jest panorama Świdnicy widziana od wschodu, Masyw Ślęży i Wzgórza Kiełczyńskie. We wsi znajduje się niezbyt okazały pałac. Ciekawostka ! Wieś wzmiankowana jest już w 1193 roku jako Bolestino i znalazła się z okazji wzmianki o prowadzonej tu karczmie. Jest to najstarsza wzmianka o istniejącej karczmie na ziemi świdnickiej.
W Boleścinie skręcamy na Łagiewniki i za ostatnim budynkiem skręcamy w prawo w drogę gruntową w kierunku Miłochowa. Przy drodze znajduje się krzyż pokutny. Droga prowadzi krawędzią doliny Piławy, skąd rozpościera się panorama wschodniej Świdnicy. Następnie docieramy do skrzyżowania z drogą gruntową w kierunku Krzczonowa i Wzgórz Kiełczyńskich.
Na drodze Świdnica - Tąpadła, istnieje możliwość skrętu w kierunku Jagodnika i dojazdu do Świdnicy. Szlak prowadzi w prawo i drogą asfaltową możemy dojechać do Miłochowa.
Skręcamy w lewo do wsi. Po około 1200 m za wsią skręcamy w lewo, drogą gruntową zjeżdżamy w dolinę Piławy i osiągamy pierwsze zabudowania wsi Pszenno. We wsi warto odwiedzić kościół pw św. Mikołaja wzniesiony wraz z prezbiterium w 1335 r. w miejsce starego, drewnianego kościółka. Na uwagę zasługuje późnorenesansowa drewniana ambona z XVII w. oraz kamienne detale architektoniczne z XIV - XVI w., jak również pięć całopostaciowych płyt nagrobnych z lat 1540 - 1619. Wokół przykościelnego cmentarza biegnie solidny kamienny mur z granitową skromną boczną furtą oraz blendami.
Praktycznie nieznany jest fakt, że z Pszennem związana jest również historia..... Mikołaja Kopernika. Z Pszenna pochodziła matka Mikołaja Kopernika, która nazywała się Wacenrode. Brat matki, czyli wuj Kopernika został biskupem Warmińsko - Mazurskim w Toruniu.
Inną, ale niepewną informacją jest fakt, że w budynku istniejącego przedszkola prawdopodobnie podpisano akt kapitulacji Wrocławia w dniu 8.05.1945 r. Upamiętnia to tablica pamiątkowa na budynku przedszkola.
Z Pszenna istnieje możliwość powrotu do Świdnicy ruchliwą trasą nr 35. Z Pszenna skręcamy na Wilków drogą asfaltową, mijamy wiadukt kolejowy i po kilkudziesięciu metrach osiągamy Wilków. We wsi znajduje się pałac z około 1870 r. z trzykondygnacyjną wieżą. Nieopodal znajduje się park położony nad samą Piławą. Zachował się jeden z dwóch mostów, którymi wiodła najkrótsza droga do młyna i Świdnicy. Z Wilkowa można się udać np. do Gruszowa, Kraskowa boczną trasą, gdzie znajdują się również okazałe pałace.
<< « start < wstecz 1 2 3 dalej » > koniec » >> |