Trasa nr 1e - "Skok w bok 2" |
|
|
|
Strona 1 z 2 Z Niegoszowa za wsią zjeżdżamy z asfaltu na drogę szutrową i wzdłuż lasu sosnowego zjeżdżamy łagodnie w stronę doliny Bystrzycy. Osiągamy most (kładkę) na Bystrzycy. Z mostu widać ujście Piławy do Bystrzycy.
Rzeka się tu znacznie powiększa. Za rzeką znajdują się resztki parku dworskiego. Jedziemy wzdłuż pierwszych zabudowań wsi Wiśniowa.
Na dziedzińcu RSP można zobaczyć jeden z najciekawszych architektonicznie pałaców z XIX w. wzniesiony w stylu neorenesansu francuskiego. Przebudowany został ok. 1874 r., rozbudowany i powiększony o skrzydło południowe w 1899 r. W północno-zachodnim narożniku jest okrągła wieża z herbem na chorągiewkach. Od strony zachodniej portal główny z dwoma kartuszami. Wewnątrz znajduje się bogato zdobiona klatka schodowa z arkadami i strop kasetonowy.
Opuszczamy dziedziniec pałacu i skręcamy w prawo - droga Świdnica - Żarów odgałęzienie w prawo, jedziemy ok. 500 m w kierunku Żarowa i skręcamy w lewo na Bagieniec, zjeżdżamy drogą przez las, mostek na Jabłoncu i osiągamy pierwsze zabudowania wsi. Ok. 50 m przed mostkiem na potoku Jabłoniec przebiega granica administracyjna gminy. Sam Bagieniec leży już w gminie Jaworzyna Śląska. Miejscowość jest atrakcyjna ze względu na swoje położenie i historię.
Bagieniec położony jest w niewielkiej kotlinie, na dnie której znajduje się kilka stawów rybnych Na największym z nich stoi na granitowej wyspie pałac - zamek wodny. Ulegał on wielu przeróbkom i przebudowom. Największą rozbudowę przeżył w okresie baroku (zmieniono wówczas wystrój całego pałacu, a zwodzony most zastąpiono murowanym z pięknymi rzeźbionymi balustradami). Ze względu na trudności z ogrzewaniem tego obiektu (w najstarszej części ściany mają grubość ponad l metra) nie nadawał się do stałego zamieszkania. Rodzina von Zedlitz mieszkała zatem w pałacu, w pobliskiej Wiśniowej. W pałacu przebywali m.in. generał von Tauentzien (1762 r.) poeta Gotthold Ephraim Lessinu, (1762 r.) oraz Johann Wolfgang von Goethe (1790 r.) Przed drugą wojną światową w pałacu mieszkał i miał swoją pracownię znany rzeźbiarz Reinhold Kraft.
Po zwiedzeniu Bagieńca wracamy ok. 300 m z powrotem i przed podjazdem skręcamy z asfaltu na drogę gruntową biegnąca do Sulisławic. Po lewej stronie mijamy niewielki nieczynny kamieniołom. Po prawej stronie wije się potok Jabłoniec płynąc podmokłym grążelowym lasem. Po ok. 1,5 km osiągamy Sulisławice gdzie znajduje się ruina pałacu pochodzącego z XVIII w, który powstał w miejscu dawnego zamku wodnego.
<< « start < wstecz 1 2 dalej » > koniec » >> |