Ludowe Zespoły Sportowe Ziemi Świdnickiej rozpoczynały swoją działalność już w latach 1946-48. Początki ich działań nie są jednak udokumentowane, ale w materiałach zawartych w opracowaniu "XXV lat Ludowych Zespołów Sportowych na Dolnym Śląsku” - Wrocław - styczeń 1971 r. znajdujemy informację, że pierwszymi ludowymi zespołami sportowymi były : LZS Mokrzeszów - założyciel - Tadeusz Adamczyk - 1946 r. LZS Lutomia - założyciel - Jan Żydek - 1946 r. W kolejnych latach samorzutnie tworzyły się zespoły sportowe organizujące najprostsze zajęcia sportowe. Szczególną rolę w okresie powojennym odegrały ludowe zespoły sportowe w integracji społeczności lokalnej na ziemiach zachodnich, o których mówiono, że znajduje się tu "zbieranina” z całej Polski. Drużyna sportowa, jej praca, jej ambicje stały się dla mieszkańców ważniejsze niż różne uprzedzenia.
Od początku swego istnienia Ludowe Zespoły Sportowe powstawały i rozwijały się w środowisku wiejskim, w małych miasteczkach, a także w zakładach rolnych. Przyciągały również młodzież z miast, która znajdowała tam możliwość uczestniczenia w zespołowej, zorganizowanej działalności sportowej. W latach 1948-52 powstawały kolejne LZS-y, między innymi w Pszennie, Słotwinie, Bojanicach, Grodziszczu, a także w zakładach rolnych : Kombinacie PGR w Świdnicy, Powiatowym Związku Gminnych Spółdzielni “Samopomoc Chłopska”, Państwowym Ośrodku Maszynowym w Świdnicy, RSP Kraszewice. Zmieniały się warunki polityczne, struktury administracyjne, systemy gospodarcze a działalność sportowa Ludowych Zespołów Sportowych trwała i rozwijała się. Zainteresowania sportowe przekazywane były z pokolenia na pokolenie. Zmiany struktur administracyjnych miały wpływ na zniszczenie wielu dokumentów potwierdzających działalność Zrzeszenia LZS. Z cząstkowych materiałów jakimi dysponuje dziś Powiatowe Zrzeszenie LZS w Świdnicy dowiadujemy się o "wyczynach” świdnickich LZS-ów, także na arenie ogólnokrajowej. Wiodącą dyscypliną sportową, uprawianą przez tysiące jej zwolenników, była piłka nożna i tak jest do dziś, ale poza tą masowo uprawianą dyscypliną było wiele innych osiągnięć. Niewątpliwym liderem był ludowy zespół sportowy w Mokrzeszowie, gdzie swoją karierę rozpoczynał kolarz Józef Beker pierwszy reprezentant Ludowych Zespołów Sportowych, który wygrał etap Wyścigu Pokoju w 1963 roku ( w 1961 roku był 30, a w 1962 -21). Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio drużyna z udziałem Józefa Bekera zajęła II miejsce. Józef Beker był mistrzem Polski, wygrał Tour de Pologne i Challenge PZKol - 1965 rok. W 1970 roku był uczestnik mistrzostw świata w Szwajcarii. Czołowe miejsca w wyścigach kolarskich zajmował także Bogdan Błaszczyk z LZS Świdnica, późniejszy szkoleniowiec wielu młodych kolarzy. Karierę sportową w Świdnicy w latach 60-tych rozpoczynał także lekkoatleta Ryszard Lech obecny przewodniczący Dolnośląskiego Zrzeszenia LZS we Wrocławiu.
Lata 60-te i 70-te to sukcesy świdnickich siatkarek zgrupowanych w LZS "Tęcza” Świdnica wywodzących się z LZS przy Kombinacie PGR w Świdnicy i LZS przy LE CZRS "SCh” w Świdnicy. Trenerzy i opiekunowie drużyn to Tadeusz Ząbek i Zdzisław Bielecki. Entuzjastami siatkówki i opiekunami drużyn byli dyrektor Kombinatu PGR inż. Franciszek Rudzki i dyrektor Liceum Ekonomicznego
Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni "Samopomoc Chłopska” mgr Wojciech Słaby. W późniejszym okresie także trener Andrzej Ząbek. Mistrzostwo Zrzeszenia LZS w kraju w 1967 roku w piłce siatkowej kobiet zdobył LZS "Tęcza” Świdnica w składzie : Lipowczyk, Paluch, Bejnarowicz, Bednarz, Tyrańska, i Kucówna. opiekun - Zdzisław Bielecki.
Kolejnym prężnie działającym ogniwem LZS był Ludowy Zespół Sportowy przy Państwowym Ośrodku Maszynowym w Świdnicy. Jego założycielem i wieloletnim zawodnikiem, a także szkoleniowcem był Antoni Rutkowski. Podstawową dyscypliną sportową w tym kole były szachy. Kontynuatorem tej królewskiej gry jest dziś "Gambit” Świdnica.
Zawodnicy LZS POM Świdnica w turnieju szachowym o "Złotą Wieżę” rywalizowali przez wiele lat z najlepszymi drużynami w kraju. W roku 1979 w Piotrkowie Trybunalskim zajęli VI miejsce, w roku 1982 w Ciechanowie IV miejsce, a w roku 1983 w Warszawie II miejsce w kraju. Skład czołowych zawodników to : Jarosław Rogowski, Wojciech Kowalczuk, Józef Miniuk, Apolonia Litwińska. Względy ekonomiczne spowodowały przejście zawodników w roku 1985 do drużyny LZS "Caissa” Wałbrzych. Z Ludowych Zespołów Sportowych Ziemi Świdnickiej wywodzi się także znany lekkoatleta Tadeusz Rut z Pszenna. Dobre wyniki w bieganiu uzyskiwał przez wiele lat Marek Musiał z LZS przy KPGR Świdnica.
Realizując swoje zadania statutowe - przede wszystkim rozwój sportu masowego - LZS-y miały swoje sztandarowe, systemowe imprezy sportowe prowadzone od szczebla podstawowego (gromada, gmina, powiat, województwo, kraj) do ogólnokrajowego grupujące na starcie tysiące uczestników i budzące duże zainteresowanie środowisk lokalnych:
1. "Biegi na przełaj" - zapoczątkowano je w sposób zorganizowany w 1956 roku w ówczesnych gromadach, odbywały się tuż po zakończeniu żniw. Finały odbywały się w czasie Dożynek. Jesienne i wiosenne biegi przełajowe odbywają się do dziś i cieszą się dużym zainteresowaniem młodzieży, a nie wymagają dużych nakładów finansowych. 2. "Czwórbój lekkoatletyczny" - zapoczątkowany w roku 1956 obejmował cztery konkurencje : bieg 60 m, skok w dal, i wzwyż, rzut piłeczką palantową (namiastka LA możliwa do zorganizowania w każdych warunkach), obecnie kontynuowany przez Szkolny Związek Sportowy. 3. Igrzyska Sportowo- Rekreacyjne - początki notują w latach 1948-49 i w latach następnych, kiedy to w Zrzeszeniu odbywało się szereg imprez masowych w lekkiej atletyce, w piłce nożnej, siatkowej - nazywano je spartakiadami, świętami sportu itp. W latach 60 ujednolicono nazwę, opracowano system igrzysk, które cieszą się dużym zainteresowaniem do dziś a do rywalizacji sportowej w LA, piłce nożnej, siatkowej, koszowej, konkurencjach rekreacyjnych stają rzesze mieszkańców środowiska wiejskiego. W roku 1978 na obiektach sportowych w Świdnicy odbyły się jedne z największych i najlicznieszych igrzysk województwa wałbrzyskiego (na starcie we wszystkich dyscyplinach sportowych stanęło ponad 2200 zawodniczek i zawodników) a kombinat PGR Świdnica zajął II miejsce za KPGR Przeworno, III miejsce zajęła RSP Wiry. 4. "Piłkarska Kadra Czeka” - najpopularnieszy w kraju turniej piłki nożnej dzieci do lat 15 prowadzony od eliminacji szkolnych do szczebla centralnego. W roku 1988 LZS Kłaczyna pod opieką Juliana Ślączki zajęła I miejsce w kraju, w latach 1992-94 uczestnikiem finałów krajowych była drużyna LZS "Cukrownik” Pszenno ( 1992 rok - III miejsce w kraju, 1993 rok - VII miejsce w kraju ). 5. Turniej szachowy "Złota Wieża” - zapoczątkowany w roku 1958 spowodował tak znaczne zainteresowanie królewską grą w środowisku wiejskim, że z czasem był to najliczniej obsadzany ze wszystkich turniejów w kraju. Sukcesami w tym turnieju cieszyła się drużyna LZS POM Świdnica, a obecnie znaczne sukcesy na szczeblu Dolnego Śląska odnosi drużyna GLKS "Goniec” Żarów ( opiekun - Jan Kipczak). 6. W latach 1958 - 1970 - turniej piłki siatkowej o "Puchar Dziennika Ludowego” był największą imprezą siatkarską obejmującą nie tylko LZS-y. Zimą grano w salach, latem, wiosną i jesienią na powietrzu, systemem każdy z każdym od szczebla gromady, a potem gminy, do szczebla centralnego. 7. Olimpiada Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej - impreza która jest kontynuatorem imprezy "Rowerem Wszędzie” (zapoczątkowana w latach 60) - prowadzona od eliminacji szkolnych, gminnych, powiatowych aż do szczebla centralnego. Znaczne osiągnięcia w tej imprezie zanotował LZS Lutomia - sekcja turystyczna (opiekun Jan Szpigiel) od 1992 roku w ścisłej czołówce krajowej. W 1998 roku drużynowy mistrz kraju.
Ludowe Zespoły Sportowe przez wszystkie lata spełniały służebną rolę wobec społeczeństwa wiejskiego i małomiasteczkowego. Upowszechnianie kultury fizycznej, organizacja rozgrywek dla dzieci i młodzieży, festynów, spartakiad, różnych form turystyki dały wymierne efekty w bazie urządzeń sportowych wsi, wiele zmieniły w świadomości jej mieszkańców, trybie życia, zwyczajach.
Na przestrzeni lat 1946-97 zarejestrowanych było na Ziemi Świdnickiej 31 ogniw LZS:
Lp.
LZS
Założyciele i wieloletni działacze
1.
K.PGR Świdnica
Zdzisław Bielecki
2.
PZGS "SCh" Świdnica
Staszuk Zenon, Gerus Józef
3.
POM Świdnica
Rutkowski Antoni
4.
ZSE CZSR "SCh" Świdnica
Tadeusz Ząbek, Zdzisław Bielecki
5.
Boleścin
Pędrak Michał, Rębilas Mirosław
6.
Bojanice
Pindel Jan, Młynarski Kazimierz
7.
Bystrzyca Górna
Bodnar Piotr, Somala Mieczysław
8.
Bystrzyca Dolna
Wyroba Andrzej, Szyszka Ryszard
9.
Burkatów
Wojas Stanisław, Borkowski Janusz
10.
Grodziszcze
Cal Jan, Krakowiński Czesław
11.
Gogołów
Podwórny Stefan, Krzeczkowski Jan
12.
Jagodnik
Sobiś Jerzy, Gałązka Sławomir
13.
Komorów
Sopel Krzysztof, Zerka Jerzy
14.
Krzczonów
Hupała Adam, Kowalski Ryszard
15.
Krzyżowa
Bobowski Bolesław, Wolak Józef
16.
Lutomia
Bohuń Władysław, Żydek Jan, Bieżyński Bolesław
17.
Lubachów
Kałdus Piotr, Kasprzyk Mandryk
18.
Makowice
Słonina Paweł, Zając Piotr
19
Modliszów
Łabus Stanisław
20.
Mokrzeszów
Śliwakowski Tadeusz, Jasiński Stanisław
21.
Miłochów
Trzop Jan, Tekiela Alicja
22.
Opoczka
Samborski Ryszard, Więcek Józef
23.
Pszenno
Bugarewicz Stanisław, Woźniak Waldemar
24.
Panków
Bożek Władysław
25.
Słotwina
Szklarski Jan, Siwiec Henryk
26.
SOS zW Bystrzyca Grn
Dudkowski Ryszard
27.
Śfup Świdnica
Kędzierski Lucjan
28.
Wiśniowa
Banasik Jerzy, Filipczak Tadeusz
29.
Wilków
Łabędź Paweł
30.
Witoszów Dolny
Klęsk Andrzej, Stępniak Marek
31.
Witoszów Górny
Czekaj Stanisław, Gładysz Ryszard
Ludowe Zespoły Sportowe obejmowały także i obejmują swoją działalnością wszystkie szkoły środowiska wiejskiego. Różne uwarunkowania, między innymi migracja młodzieży, zapotrzebowanie środowiska, łączenie grup sportowych powodowały na przestrzeni lat likwidację jednych , a powstawanie innych ogniw LZS. Coraz wyższy poziom sportowy, uczestnictwo drużyn i sekcji w rozgrywkach prowadzonych przez związki sportowe wymagają sprawniejszej organizacji, a także odpowiednich nakładów finansowych. W roku 1997 zarejestrowany został Gminny Ludowy Klub Sportowy "Świdnica”, grupujący poszczególne Ludowe Zespoły Sportowe z tereny Gmin wiejskiej i miejskiej - jako sekcje klubu. W związku z wejściem w życie ustawy Pożytku publicznego i o wolontariacie w 2003 roku większość dotychczasowych kół LZS zarejestrowało się w Starostwie Powiatowym w Świdnicy jako kluby sportowe. W ramach klubu swoją działalność prowadzą:
Lp.
LZS/LKS
Przewodniczący LZS
1.
LKS SPN Cukrownik Pszenno
Kazimierz Goździejewski
2.
LKS SPN Kłos Lutomia
Władysław Urbański
3.
LKS SPN Zgoda Grodziszcze
Zbigniew Staszków
4.
LKS SPN Zieloni Mokrzeszów
Jan Dudek
5.
LKS SPN APO Bystrzyca Górna
Mieczysław Somala
6.
LKS SPN Płomień Makowice
Arkadiusz Piaseczny
7.
LZS SPN Błękitni Komorów
Robert Zerka
8.
LKS SPN Grom Panków
Kazimierz Kochanowski
9.
LZS SPN Gogołów
Stanisław Bieżyński
10.
LKS SPN Orzeł Witoszów
Jan Grabowski
11.
LKS SPN Gryf Burkatów
Leszek Bilski
12.
LKS STS Sowa Lutomia
Tomasz Hrynacz
13.
LZS STS Zawiszów
Adam Babczyszyn
14.
LZS STS WDK Bystrzyca Górna
Leszek Trzak
15.
Sekcja LA
Glinka Wiesława
16.
Sekcja tenisa stołowego
17.
LZS ZSR CKU Mokrzeszów
Jolanta Szurlej
Sekcje działają także w siedmiu szkołach podstawowych : Pszenno, Witoszów, Mokrzeszów, Grodziszcze, Lutomia, Lubachów, - w tym także dzieci z domu dziecka, Bystrzyca Górna, oraz w SOSzW Bystrzyca Górna oraz w trzech gimnazjach : Pszenno, Witoszów, Lutomia.
Gminny Ludowy Klub Sportowy "Świdnica” obejmuje zasięgiem działania teren Gminy wiejskiej Świdnica. Jest klubem wielosekcyjnym: piłka nożna - 11 drużyn seniorów, 12 drużyn młodzieżowych, lekka atletyka, tenis stołowy. Prezesem klubu jest Kazimierz Goździejewski, wiceprezesem Ryszard Dudkowski, sekretarzem Leszek Noworól. Klub prowadzi aktywne szkolenie głównie dzieci i młodzieży. Posiada zawodniczki i zawodników będących reprezentantami woj. dolnośląskiego zarówno w tenisie stołowym jak i w lekkiej atletyce.
Aktualny wykaz klubów i kół działających i zrzeszonych w Powiatowym Zrzeszeniu LZS w Świdnicy:
Gmina Dobromierz
Ludowy Klub Sportowy "Granit" Roztoka -jednosekcyjny klub piłki noznej, powstał w lipcu 2003 roku jako następca LZS Granit Rotoka. Aktulanie gra w "B" klasie. Prezesem klubu jest Andrzej Śliwa. 58-173 Roztoka, ul. Sportowa 2.
Ludow Klub Sportowy "Płomień" Dobromierz- jednosekcyjny klub piłki noznej. Powstał w lipcu 2003 roku jako następca LZS Płomień Dobromierz. Aktualnie gra w "B" klasie. Prezesem klubu jest Tadeusz Wołowiec, 58-170 Dobromierz, ul. Chrobrego 11/1.
Ludowy Klub Sportowy "Nysa" Kłaczyna - jednosekcyjny klub piłki noznej. Załozony w sierpniu 2003r. jako następca LZS Nysa Kłaczyna. Aktualnie gra w "b" klasie. Prezesem klubu jest Andrzej Babiarz. 58-173 Roztoka, Kłaczyna 90.
Gmina Jaworzyna Śląska
Gminny Ludowy Klub Sportowy Jaworzyna Śląska, 58-140 Jaworzyna Sląska, ul. Powstańców Śl. 3. Powstał w roku 1999. Obejmuje swym zasięgiem działania miasto i gminę Jaworzyna Śl. Prezesem klubu jest Czesław Nieciąg, wiceprezesami Jan Pałeczka, Rudolf Charów, sekretarzem klubu Ścisłowska Dorota, skarbnikiem Genowefa Nowak. W klubie działają sekcje: tenisa stołowego,szachów, lekkiej atletyki, oraz piłki nożnej w Witkowie, Bolesławicach, Nowicach, Piotrowicach, Pastuchowie.
Ludowy Klub Sportowy "Tęcza" Bolesławice Jednosekcyjny klub piłki nożnej. Powstał w lipcu 2003 roku jako następca LZS Tęcza Bolesławice. Aktualnie gra w "B" klasie. Prezesem jest Czesław Krupczak. 58-140 Jaworzyna, Bolesławice 42.
Ludowy Klub Sportowy "Grom" Witków Jednosekcyjny klub piłki nożnej. Założony w sierpniu 2003 roku jako następca LZS Grom Witków. Aktualnie gra w "A" klasie. Prezesem jest Kazimierz Chęcik. 58-140 Jaworzyna, Stary Jaworów 8.
Ludowy Klub Sportowy "Koloryt" Pastuchów Jednosekcyjny klub piłki nożnej. Założony w lutym 2004 roku jako następca LZS Koloryt Pastuchów. Aktualnie gra w "B" klasie.Prezesem klubu jest Zenon Halik. 58-115 Pastuchów, ul. Wyzwolenia 22.
Ludowy Klub Sportowy "Venus" Nowice jednosekcyjny klub piłki nożnej. Założony w maju 2004 roku jako następca LZS Venus Nowice. Aktualnie gra w "B" klasie. Prezesem jest Hurman Jarosław 58-140 Jaworzyna, Nowice 27c/3.
Ludowy Klub Sportowy "Sparta" Pastuchów Jednosekcyjny klub tenisa stołowego. Założony w maju 2004 roku. Aktualnie gra w IV lidze OZTS.
Ludowy Klub Sportowy Piotrowice Świdnickie Jednosekcyjny klub piłki nożnej. Założony w maju 2004 roku jako następca LZS Piotrowice. Aktualnie gra w "B" klasie. Prezesem jest Tomasz Sułek 58-140 Jaworzyna, Piotrowice Św 64/4.
Gmina Marcinowice
Gminny Ludowy Klub Sportowy w Marcinowicach 58-124 Marcinowice, ul. Tuwima 2. Powstał w 2004 roku jako następca Gminnego Zrzeszenia LZS. obejmuje zasięgiem działania gminę Marcinowice. Klub w swoich szeregach bezpośredno skupia stowarzyszenia zwykłe : LZS Tworzyjanów, LZS Kątki, LZS Gola Świdnicka, LZS Strzelce Świdnickie, LZS Klecin, LZS Śmiałowice LZS Sady. Prezesem klubu jest Borko Jarosław
Ludowy Klub Sportowy w Białej Jednosekcyjny klub piłki nożnej założony w 2003 roku ,aktualnie gra w klasie "B" .Prezesem jest Arkadiusz Perełka 58-123 Strzelce Św, Biała 43.
Ludowy Klub Sportowy w Mysłakowie założony w 2003 roku jako następca LZS jednosekcyjny klub piłki nożnej .Aktualnie gra w klasie "B". Prezesem jest Arkadiusz Wiśniewski 58-124 Marcinowice, Mysłaków 31.
Ludowy Klub Sportowy w Zebrzydowie. Następca LZS Zebrzydów, posiada sekcje piłki nożnej, szachową i tenisa stołowego które uczestniczą w rozgrywkach powiatowych LZS.Prezesem klubu jest Piotr Drozd. 58-124 Marcinowice, Zebrzydów 53.
Ludowy Klub Sportowy w Szczepanowie jednosekcyjny klub piłki nożnej powstał w 2003 roku jako następca LZS. Aktualnie gra w klasie "B" PPN Świdnica.Prezesem jest Tatko Rafał 58-124 Marcinowice, Szczepanów 52a/11
Ludowy Klub Sportowy "Spółdzielca" w Marcinowicach jednosekcyjny klub piłki nożnej grający w klasie "B" PPN w Świdnicy. Prezesem jest Karaś Bronisław, 58-124 Marcinowice, ul. Sportowa 5.
Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "Nefryt w Białej Jednosekcyjny klub lekkiej atletyki powstał w 2000 roku. Prezesem jest Wojsław Bartłomiej
Gmina Strzegom
Gminny Ludowy Klub Sportowy w Strzegomiu Powstał w październiku 2004 roku jako prawny następca Rady miejsko-gminnej LZS. Skupia w swoich szeregach sekcje piłki nożnej LZS Bartoszówek, LZS Rogoźnica, LZS Goczałków, LZS Tomkowice, LZS Modlęcin, sekcję szachową - LZS Rogoźnica, sekcję tenisa stołowego. Prezesem klubu jest Tadeusz Zarzycki, wiceprezesem - Henryk Podsiadło, sekretarzem - Teresa Niedźwidzka. 58-150 Strzegom, Rynek 38.
Jaroszowski Klub Sportowy w Jaroszowie Jednosekcyjny klub piłki nożnej, aktualnie grający w klasie "A". Prezesem klubu jest Zdzisław Szyszka 58-120 Jaroszów, "JARO SA".
Ludowy Klub Sportowy "Herbapol" w Stanowicach Jednosekcyjny klub piłki nożnej, aktualnie gra w klasie "B". Prezesem jest Roman Bizoń 58-141 Stanowice, ul. Strzegomska 8/3.
Ludowy Klub Sportowy "Sokół". Powstał w 2004 roku. Jednosekcyjny klub tenisa stołowego. Prezesem klubu jest Jacek Wójcik 58-141 Stanowice, ul. Strzegomska 27.
Ludowy Klub Sportowy "Stragona". Jednosekcyjny klub jeździecki. Prezesem klubu jest Grzegorz Konarski 58-150 Strzegom, Żelazów 11.
Miasto Świdnica
Klub Sportowy "Gryf-Kraszowice"- jednosekcyjny klub piłki nożnej, powstał w 2003 roku, prezesem klubu jest Raczykowski Dariusz, 58-100 Świdnica, ul. Kraszowicka 67/2
Gmina Świdnica
Gminny Ludowy Klub Sportowy "Świdnica". Powstał w 1997 roku jako następca Gminnego Zrzeszenia LZS. Bezpośrednio skupia sekcje LZS Bojanice, LZS Komorów, LZS Wiśniowa , WDK Bystrzyca Górna, LZS Modliszów, tenisa stołowego, lekkiej atletyki, warcabów 100-polowych, szachową, koszykówki i siatkówki. Prezesem klubu jest Kazimierz Goździejewski 58-100 Świdnica, ul. Łukasińskiego 13/24.
Ludowy Klub Sportowy w Burkatowie Jednosekcyjny klub piłki nożnej założony w 2003 roku jako następca LZS Gryf Burkatów. Aktualnie gra w klasie "B" PPN Świdnica. Prezesem klubu jest Leszek Bilski 58-100 Świdnica, Burkatów 20a.
Ludowy Klub Sportowy w Bystrzycy Górnej Jednosekcyjny klub piłki nożnej założony w 2003 roku jako następca LZS.Klub aktualnie gra w klasie "A". Prezesem klubu jest Mieczysław Somala 58-100 Świdnica, Bystrzyca Grn 74.
Ludowy Klub Sportowy w Bystrzycy Dolnej założony w 2004 roku z sekcjami piłki nożnej i tenisa stołowego . uczestniczy w rozgrywkach prowadzonych przrz Powiatowe Zrzeszenie LZS. Prezesem klubu jet Bezegłów Dariusz. 58-100 Świdnica, Bystrzyca Dolna 10.
Ludowy Klub Sportowy w Grodziszczu. Jednosekcyjny klub piłki nożnej. Aktualnie gra w "A" klasie. Prezesem klubu jest Zbigniew Staszków 58-112 Grodziszcze 29.
Ludowy Klub Sportowy w Lutomi Jednosekcyjny klub piłki nożnej rozgrywający mecze w klasie "A". Prezesem klubu jest Urbański Władysław 58-113 Lutomia Dolna.
Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "Kłos" w Lutomi Wielosekcyjny szkolny klub powstał w 2003 roku z sekcjami lekkiej atletyki, piłki nożnej kobiet, tenisa stołowego. 58-113 Lutomia Dolna, Gimnazjum Lutomia Dolna.
Ludowy Klub Sportowy w Makowicach Jednosekcyjny klub piłki nożnej założony w 2004 roku .Aktualnie gra w klasie "A" . Prezesem klubu jest Arkadiusz Piaseczny 58-100 Świdnica, Makowice 5.
Ludowy Klub Sportowy w Mokrzeszowie Jednosekcyjny klub piłki nożnej .Aktualnie gra w "B" klasie. Prezesem klubu jest Śliwakowski Tadeusz 58-160 Świebodzice, Mokrzeszów 39.
Ludowy Klub Sportowy w Pankowie Jednosekcyjny klub piłki nożnej. Powstał w 2003 roku jako następca LZS. Aktualnie gra w "B" klasie. Prezesem klubu jest Kochanowski Kazimierz 58-125 Pszenno, Panków 32.
Ludowy Klub Sportowy w Pszennie Jednosekcyjny klub piłki nożnej. Aktualnie gra w klasie "A". Prezesem klubu jest Goździejewski Kazimierz 58-125 Pszenno, ul. Pogodna 10.
Uczniowski Klub Sportowy "Biegacz" w Pszennie Wielosekcyjny klub przy gimnazjum w Pszennie. Sekcje klubu : lekka atletyka, tenis stołowy, piłka siatkowa. 58-125 Pszenno, ul. Wrocławska 15.
Ludowy Klub Sportowy w Witoszowie Jednosekcyjny klub piłki nożnej. Aktualnie gra w klasie "B". Prezesem klubu jest Grabowski Jan 58-100 Świdnica, Witoszów Dolny 143
Miasto Świebodzice
Ludowy Klub Sportowy "Merkury ". Jednosekcyjny klub kolarski. Prezesem klubu jest Zygfryd Kowalik.
Miejski Klub Sportowy "Victoria". wielosekcyjny klub piłki nożnej i piłki ręcznej. Prezesem klubu jest Andrzej Szczykała. 58-160 Świebodzice, ul. Park Miejski 5.
Gmina Żarów
Gminne Zrzeszenie LZS w Żarowie 58-130 Żarów, ul. Zamkowa 2,
Obejmuje swym zasięgiem działania gminę Żarów. Działała jako oddział terenowy Powiatowego Zrzeszenia LZS. Obecnie od sierpnia 2004 roku posiada osobowość prawną. Przewodniczącym jest Leszek Michalak, wiceprzewodniczącym Renata Bielińska, a sekretarzem Artur Adamek.
Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "Zielony Dąb" Żarów 58-130 Żarów, ul. Zamkowa 2 Obejmuje zasięgiem działania całą gminę Żarów. Specjalizuje się w lekkiej atletyce i biegach przełajowych, jest jednym z czołowych klubów lekkoatletycznych na Dolnym Śląsku. Prezesem klubu jest Zygmunt Worsa, wiceprezesem - Janusz Dominik.
Ludowy Klub Sportowy "Chemik" Żarów 58-130 Żarów, ul. A. Krajowej 20a/3 Jednosekcyjny klub piłki siatkowej, powstał w 2000 roku. Prezesem klubu jest Beata Kądziołka. Klub bierze udział w rozgrywkach ligi TKKF, oraz w Igrzyskach LZS.
Gminny Ludowy Klub Sportowy "Goniec" Żarów 58-130 Żarów, ul. Zamkowa 2,
, http://www.um.zarow.pl/sport/goniec Klub powstał w 1996 r. jako LZS "Goniec" Żarów. W roku 2004 uzyskał osobowość prawną i zmienił nazwę na obecną. Prezesem jest Jan Kipczak, sekretarzem Artur Adamek.
Uczniowski Ludowy Klub Sportowy "Wieża " Żarów 58-130 Żarów, ul. Piastowska 10.
Ludowy Klub Sportowy "Omega " Mikoszowa Jednosekcyjny klub piłki nożnej, powstał w lipcu 2003 roku jako następca LZS Mikoszowa. Aktualnie gra w "B" klasie. Prezesem jest 58-130 Żarów, Mikoszowa 9.
Ludowy Klub Sportowy "Zryw " Łażany Jednosekcyjny klub piłki nożnej. Założony w lipcu 2003 roku jako następca LZS Zryw Łażany. Aktualnie gra w "B" klasie. Prezesem jest Stanisław Tomiczek. 58-130 Żarów, ul. Sportowa 8.
Ludowy Klub Sportowy "Zieloni" Mrowiny Jednosekcyjny klub piłki nożnej. Założony w licu 2003 roku jako następca LZS Mrowiny. Aktualnie gra w "B" klasie.Prezesem klubu jest Kulig Marian 58-130 Żarów, ul. Szkolna 18.
Ludowy Klub Sportowy "Wierzbianka " Wierzbna jednosekcyjny klub piłki nożnej , powstał w 2003 roku jako następca LZS,, prezesem klubu jest Dróżko Wiesław. 58-130 Żarów, Wierzbna 18.
Ludowy Zespół Sportowy "Pojednani" Buków
Ludowy Klub Sportowy Pożarzysko jednosekcyjny klub piłki nożnej, powstał w 2005 roku. 58-130 Żarów, Pożarzysko 31a
Ludowy Klub Sportowy Kalno powstał w 2005 roku, jednosekcyjny klub piłki nożnej.Prezesem klubu jest Rachwał Andrzej. 58-130 Żarów, Kalno 15.
Ludowy Klub Sportowy "Pogrom". jednosekcyjny klub piłki nożnej w Imbramowicach. 58-130 Żarów, Imbramowice, ul. Żarowska 34