Deklaracja dostępności cyfrowej dla strony podmiotowej
Wstęp deklaracji
Urząd Gminy Świdnica zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony podmiotowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony podmiotowej umieszczonej i działającej pod adresem http://gmina.swidnica.pl/
W Urzędzie Gminy Świdnica przeprowadzono samoocenę dostępności dla osób niepełnosprawnych cyfrowej strony internetowej w odniesieniu do wytycznych określonych w załączniku do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r.
Strona podmiotowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej:
Część zamieszczonych na stronie podmiotowej informacji publicznych, w postaci załączników, nie jest dostępna cyfrowo w całości: zostały opublikowane przed 2018-09-23 lub nie są wykorzystywane do realizacji bieżących zadań Urzędu Gminy.
Niektóre zamieszczone na stronie podmiotowej informacje publiczne w postaci załączników mają formę skanów dokumentów (z uwagi na charakter informacji publicznej) i nie są dostępne cyfrowo.
Strona nie wypełnia w dużej części Wytycznych dla dostępności treści internetowych 2.1 stosowanych dla stron interaktywnych i aplikacji mobilnych w zakresie dostępności dla osób niepełnosprawnych, określonych w załączniku do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r.
Dokłada się starań, aby bieżąco usuwać stwierdzane bariery na stronie internetowej.
Ułatwienia na stronie podmiotowej
Strona podmiotowa Urzędu Gminy Świdnica posiada następujące ułatwienia:
możliwość eksportu treści poszczególnych informacji do plików w formacie PDF;
wyróżnienie odsyłaczy internetowych oraz adresów e-Mail za pomocą podkreślenia, wyróżnienia kolorem oraz aktywnego focusa po najechaniu myszką lub za pomocą klawiatury.
Planowane jest uruchomienie w drugim kwartale 2024 roku serwisu internetowego w wersji zgodnej z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Data sporządzenia deklaracji:
Deklarację sporządzono dnia 2020-09-21
Deklaracja została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: 2024-03-27
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.
Skróty klawiaturowe:
Na stronie internetowej można używać standardowych skrótów klawiaturowych przeglądarki (np. Tab, Shift+Tab, Enter, Backspace, klawiszy strzałek)
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Osoba do kontaktu w sprawie dostępności: Katarzyna Miłkowska - Koordynator ds. Dostępności w Urzędzie Gminy Świdnica e-mail:
urzad@gmina.swidnica.pl Telefon: 74 852 30 67
Procedura wnioskowo-skargowa
Uprzejmie informujemy, że zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych każdy ma prawo wystąpić do podmiotu publicznego z żądaniem udostępnienia cyfrowego wskazanej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub ich elementów, ewentualnie zapewnienia dostępu alternatywnego, na warunkach określonych w ustawie. W przypadku odmowy wnoszący żądanie możne złożyć skargę z zastosowaniem przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, a także powiadomić Rzecznika Praw Obywatelskich: www.rpo.gov.pl
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt telefonicznie: 74 852 30 67 lub drogą elektroniczną:
urzad@gmina.swidnica.pl
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Dostępność architektoniczna
Siedziba Urzędu Gminy Świdnica przy ul. B. Głowackiego 4, 58-100 Świdnica spełnia minimalne wymagania zgodne z ustawą z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
W zakresie dostępności architektonicznej:
Podjazd dla wózków prowadzący do głównego wejścia do budynku Urzędu.
Obsługa klienta niepełnosprawnego na sali głównej - dostęp poprzez podjazd dla osób niepełnosprawnych od wejścia głównego do budynku Urzędu.
Punkt informacyjny na sali głównej do obsługi klienta.
Komunikacja zewnętrzna za pomocą dzwonka zawieszonego przy podjeździe dla niepełnosprawnych skojarzonego z punktem informacji urzędu, następnie osoba obsługująca informację powiadamiać będzie telefonicznie pracowników merytorycznych urzędu.
Zapewnienie wstępu do budynku osobie korzystającej z psa asystującego - odpowiednie instrukcja dla pracowników.
Dla osób na wózkach dostępna jest tylko Sala Obsługi Klienta i znajdujący się lewej stronie od głównego wejścia Punkt Informacyjny. Reszta pomieszczeń dostępnych bezpośrednio z Sali Obsługi Klienta oddzielona jest od niej przeszklonymi drzwiami.
Korytarz oraz pomieszczenia na parterze oddzielone są od sali obsługi oszklonymi drzwiami. W budynku nie ma windy.
W budynku nie ma pętli indukcyjnych.
W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla.
W budynku brak toalety przystosowanej dla osób niepełnosprawnych.
W zakresie dostępności informacyjno-komunikacyjnej:
zapewnienie komunikacji w języku migowym - przeszkolony pracownik w puncie informacyjnym na sali obsługi klienta;
zapewnienie komunikacji z Urzędem na wniosek osoby ze szczególnymi potrzebami w formie określonej w tym wniosku - pracownik schodzi do klienta po zawiadomieniu przez osobę wnioskującą o konieczności obsługi klienta z niepełnosprawnością ruchową w pomieszczeniu zlokalizowanym przy wejściu do budynku.
Aplikacje mobilne
Urząd Gminy Świdnica prowadzi następujące aplikacje mobilne
Aplikacja BLISKO
Aplikacja BLISKO jest zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Wyjątek stanowią wyłączenia wymienione poniżej.
Niedostępne elementy i treści:
Grafiki publikowane w aplikacji nie zawierają alternatywnej treści. Obecnie twórca aplikacji pracuje nad umożliwieniem dodawania alternatywnej treści do nowo dodawanych załączników. Przewidywany czas, od którego załączniki graficzne będą zawierać alternatywną treść, to 31 grudnia 2021 r.
Dokumenty archiwalne opublikowane na stronie przed 23 czerwca 2021 r. mogą nie być dostępne. Nie mamy prawnego obowiązku dostosowywania tych dokumentów. Jeżeli potrzebujesz dostępu do nich skontaktuj się z nami i wskaż dokładnie, o które z nich Ci chodzi i jak powinniśmy je dostosować.
Mapy w aplikacji nie są dostępne cyfrowo. Twórca aplikacji korzysta z zewnętrznej biblioteki Mapbox, która nie deklaruje dostępności cyfrowej swoich map. Obecnie na rynku nie ma alternatywnego rozwiązania, które deklarowałoby dostępność cyfrową map. Zgodnie z tym, zapewnienie dostępności funkcji map oznacza bardzo wysokie koszty, które twórca aplikacji ocenił jako „nadmierne obciążenie” opisane w ustawie o dostępności cyfrowej.