Najważniejszym sposobem gospodarowania powinno być w gminie Świdnica postępowanie zmierzające do wyrównania różnic w zasobach infrastruktury technicznej i społecznej między wsią a miastem. To pozwoli na swobodną migrację ludzi oraz technologii. Spowoduje również zmiany zachowań i napływ kapitału. Należy przy tym pamiętać o bogactwie w postaci terenu, który ani nie jest nadmiernie uprzemysłowiony ani też zurbanizowany. Wyraźnie dzisiaj zarysowaną modę zdrowego modelu życia (w zdrowym środowisku, ze zdrową żywnością itd. itp.) należy umiejętnie wykorzystać korzystając ze sprzyjającej koniunktury.
Strategia rozwoju gminy powinna być oparta na zasadzie, którą niektórzy nazywają zasadą ekorozwoju. Nie sprzeciwia się ona rozwojowi gospodarczemu, natomiast istotne jest w niej to, aby spraw ochrony środowiska naturalnego nie sprowadzać do likwidacji skutków gospodarczej działalności człowieka, lecz do zapobiegania nadmiernemu zniszczeniu środowiska czyli znajdować i eliminować przyczyny. Te działania można prowadzić w różnoraki sposób, zarówno bezinwestycyjny jak i z dużymi nakładami. W zależności od dziedziny życia, w jakiej będziemy chcieli interweniować, te działania będą widoczne od zaraz lub też ich pozytywne skutki uwidocznią się po wielu latach. Ważne jest tu, aby prawidłowe sposoby postępowania zaczęto stosować jak najszybciej, aby dotyczyły wszystkich bez względu na ich pozycję, zapatrywania czy zasoby finansowe.
Generalnie wszystkie priorytetowe zadania nakreślone w Strategii Rozwoju, powinny rozwinąć się w programy wykonawcze. W niektórych przypadkach przyjmą one swoje nazwy, jak np. Program Poprawy Infrastruktury, Program Wodociągowania czy też Program Ochrony Środowiska . Ten ostatni powinien rozwijać tezy zawarte w strategiach. Również tym tezom można nadać nazwy i realizować je jako małe podprogramy. Nie we wszystkich przypadkach będzie to jednak możliwe. Ważniejszym będzie odejście od tzw. formy, a przyjęcie i realizowanie tzw. treści.
|